Při sjednávání životního a úrazového pojištění jsou velmi důležité vstupní údaje, které se dozvím přímo od klienta. Tyto údaje nejsou jen adresa, jméno, datum narození a telefon. V první řadě, pokud sjednávám životní pojištění, měl by mě zajímat i  zdravotní stav budoucího pojištěného.

S čím se léčí? Co prodělal v minulosti? Jaké léky pravidelně bere? Je sledovaný? atd..

U každé pojišťovny vždy při vstupu vyplňujete zdravotní dotazník. Pokud chci mít jistotu, že klienta vezmou bez přirážek a výluk nebo právě na některá rizika výluka a přirážka bude, je možné na základě těchto údajů klienta takzvaně předběžně posoudit. Klient má jistotu, že mu pojišťovna bude plnit dle předem dohodnutých stanovení.

Proč o tom píšu? ( Vždyť to všichni přece ví :-))

Za poslední půlrok jsem se setkala s tím, že klienti byli rozhořčeni tím, že pojišťovna zamítla plnění právě z důvodu, že neuvedl správně veškeré údaje. Když jsem se zeptala, proč je neuvedl? Odpovědi byly většinou opakující se.

„Nikdo se mě na to takto podrobně neptal“. „Zdravotní dotazník jsem vůbec nevyplňoval“. „Poradci jsem o zdravotním stavu řekl a věřil jsem, že to mám ve smlouvě uvedeno správně“.  Dělal s vámi někdo předběžné posouzení, víte co to je? Odpověď: „NE.“

Ano připouštím, ze své zkušenosti, že když pojišťovna od klienta žádá lékařské zprávy, aby mohla posoudit rizika, většinou klienti nejsou nadšeni, ale pro správné nastavení je to nezbytné a mým úkolem je vždy klientovi toto podrobně vysvětlit.

Co je výhoda „předocenění“, pokud máte zdravotní problémy a chcete si sjednat životní pojištění?

Víte, co vám pojišťovna bude plnit, za jakých podmínek a jakou cenu už před vstupem do pojištění.