Spousta lidí nyní řeší otázku zvyšujících se sazeb a celkově důsledků, které pro nás nynější krize bude mít hlavně v oblasti bydlení.

Samozřejmě se tato situace prolíná do všech odvětví a sektorů, spousta klientů se mnou řeší, zda ještě koupit nemovitost

na hypotéku nebo raději investovat a čekat.

Krize prostě občas přichází a to jak v menším, tak ve větším měřítku. Důležité ale je, jaké dopady krize zanechá.

Spousta z nás si za poslední řadu let zvyklo na to, že neneseme odpovědnost.

Stát se o nás postará, bydlení bylo dostupné, investicím se dařilo, vše bylo takřka zalité sluncem. Nyní ale začínají problémy.

Když se podíváme cca 20 let zpátky, vracíme se do období, kdy bydlení sice nedosahovalo cen jako nyní, ale úrokové sazby byly 13-20%. Pak ale mělo toto období spíše klesající tendenci.

Výsledkem byly sazby 1-2%.

Na tyto podmínky jsme si za poslední roky zvykli.  Tato hodnota, ale není z dlouhodobého ekonomického hlediska „zdravá“.

Pro příklad:  V období, pokud jsou půjčovány peníze levně – vlastně investorům, kupujícím a to i těm, kteří mají právě díky nízkým sazbám lepší bonitu „nic nehrozí“, až do chvíle, kdy se sazby zvýší – v tom případě se poté investorům již hypotéky tolik nevyplatí, kupujícím hrozí problémy se splácením….

Dříve bylo tzv. tisknutí peněz brzděno, nyní jsme ale v situaci , kdy Centrální banky nejsou ničím limitovány.

Peníze takto do ekonomiky mohou téct dá se říct neomezeně. Což ekonomiku a celkově i investice obrovsky ovlivňuje.

Pokud bude úroková míra do budoucna např. 6-7%, tak se pod touto avizovanou mírou obchodovat nebude.

A kdo při dnešních cenách nemovitostí je schopen splácet o 3-5% více na úrocích?

Příklad:

2M hypotéka sazba 2% – úroky za rok : 40.000 Kč

2M hypotéka sazba 6% –  úroky za rok : 120.000 Kč

A tak nám nejspíše nastává období, kdybychom měli spíše zvážit, co se nám ještě z hlediska hypotéky vyplatí a co už ne. Zda koupit nemovitost za každou cenu nebo spíše zůstat v nájmu –  peníze zainvestovat, diverzifikovat a nechat vydělávat.